Przechodzimy dziś do zasad tworzenia infografik.
Rad, porad, tipów i innych znajdziesz w internecie setki. Ale zgodnie z zasadą mniej znaczy więcej, dlatego zamknę je w 11 najważniejszych punktach.
1. Zaplanuj pracę
Bez planu nic nie wyjdzie. Musisz określić już na samym początku co zrobisz po kolei, co chcesz zaprezentować, co podkreślić, z jakich danych wejściowych skorzystasz. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby zrobić sobie szkic na kartce, będzie łatwiej przenieść to na formę cyfrową.
2. Określ cel i grupę docelową
Tak jak w marketingu – nie masz celu i nie określisz grupy -słabe szanse na sukces. Musisz wiedzieć jaki efekt ma przynieść przeczytanie (lub rzut okiem) Twojej pracy. Określenie grupy do której kierujesz informacje też jest istotne – inaczej skierujesz się do ucznia, inaczej do CEO w swojej firmie.
3. Wszystko w zasięgu wzroku
Skup się na tym żeby infografika była jak najkrótsza, ale mówiła dużo. Jak już wspominałam takie mamy czasy, że nikt nie będzie scrollował pięciu stron.
4. Opowiedz historię
Infografika to opowieść. Spójrz na to w taki właśnie sposób. Kolejny krok jest konsekwencją poprzedniego, wszystko musi być spójne i układać się logicznie w całość.
5. Treść zrozumiała dla wszystkich
Czyli nie tylko dla Ciebie. Jeśli napiszesz pod wykresem na przykład Zobowiązania bankowe jednostki to raczej 90% czytającej populacji nie zrozumie o co chodzi. Napisz po prostu – Kredyty i pożyczki. Ważne jest aby pisać konkretnie, czytelnik nie powinien się zastanawiać czy interpretuje dane prawidłowo.
6. Liczy się forma
Dane pokazuj zawsze w odpowiedniej formie. Liczby najlepiej sprawdzają się w wykresach, procesy w formie diagramu.
7. Spójność
Wszystkie elementy infografiki powinny być spójne i tworzyć całość. Mam na myśli nie tylko jeden temat czy wątek, ale również grafikę – od koloru po rodzaj obrazków czy czcionek których używasz.
8. Estetyka
Prosto, czytelnie i minimalistycznie, takie infografiki czyta się najlepiej. Bez przeładowania obrazkami i treścią. Współgrające ze sobą elementy i gama kolorów. To przepis na ideał.
9. Inspiruj się
Szukaj pomysłów i najlepszych przykładów. Internet, oprócz całej masy niepotrzebnych informacji, jest kopalnią pomysłów. Przeglądaj wpisy, artykuły, załóż konto na Canvie – w wersji bezpłatnej masz mnóstwo gotowych, ciekawych (i zgodnych z zasadami tworzenia infografik) projektów. Zacznij od małych kroków, a na koniec będziesz mistrzem wymiataczem.
10. Umieszczaj źródła
Ważne jest też podanie źródła, z którego korzystasz, prezentowane dane muszą być wiarygodne.
11. Nie poddawaj się
Ćwicz, testuj, zmieniaj, daj do oceny komuś zaufanemu, najlepiej słabo znającemu się na tematyce. Szukaj inspiracji, zrób krótki kurs jeśli czujesz, że to najlepsza opcja na uporządkowanie wiedzy (ja zrobiłam na Udemy, fantastyczna sprawa, nawet dają certyfikat 😉).
W następnym odcinku przejdziemy do praktyki 😊. Przedstawię narzędzia do projektowania oraz omówimy układ, kolory, dobór danych.
Zapraszam!