Infografika – po co mi to właściwie?

Infografiki stały się w ostatnim czasie modnym trendem. Dlaczego tak jest?
Sprawdźmy!

Co to w ogóle za twór?

Infografika to po prostu informacja w formie grafiki, nic skomplikowanego. Jej cel to przedstawienie jak największej liczby informacji w jak najbardziej skondensowanej formie, bez zbędnej treści. Ma być miła dla oka, przyjemna w czytaniu i zrozumiała, nawet jeśli porusza trudny temat.

Dlaczego ta forma wizualizacji danych i wiedzy stała się popularna?

Wyobraź sobie przeglądanie Facebooka lub Instagrama gdzie każdy zamiast obrazków umieściłby obrazki z długim opisem. Czytasz? Nie czytasz. Ja to wiem i Ty też to wiesz. Infografika ma na celu przykuć Twoją uwagę. Bo są ładne obrazki, ciekawe wykresy, mało treści a i tak wiesz dobrze o co chodzi. Więc zatrzymujesz się, rzucasz okiem, przyswajasz i .. scrollujesz dalej, ale jednak wzbudziło Twoje zainteresowanie.

Dlaczego tak się dzieje? A dlatego, że żyjemy w czasach przeładowania informacjami. Non stop z różnych stron jesteśmy bombardowani treściami, które nie koniecznie nas interesują. Zatem żeby rzeczywiście nas coś zainteresowało i zatrzymało naszą uwagę na moment musi to być krótkie i zwięzłe, a zarazem treściwe i takie są właśnie infografiki.

Kolejny przypadek. Jesteś, powiedzmy, managerem zespołu albo pracownikiem HR i musisz coś przekazać pracownikom. Przykładowo instrukcja logowania do nowego systemu kadrowego. Założę się, że absolutnie nikt, może jedna osoba, przeczyta długą instrukcję w punktach (czcionka 9 Times New Roman, interlinia 1), stron 13. Pomiędzy jednym a drugim spotkaniem nie mają na to szans. Będą chcieli streszczenia na jakimś ekstra spotkaniu lub daily. Kolejna strata czasu. Nie masz wyjścia – przygotowujesz sprawną infografikę z logowaniem krok po kroku i już.

Chodzi o czas. Czas jest czynnikiem. Potrzebujemy szybko i dużo w jak najkrótszym czasie. Takie czasy 😀

Możesz być też uczniem albo studentem przed sprawdzianem czy egzaminem, masz za sobą już trochę lat nauki, a teraz czeka Cię naprawdę trudny test z dużej ilości materiału. Infografika jest w tym przypadku bardzo dobrą opcją do powtórek, zwięźle pokaże najważniejsze daty i liczby w historii czy pojęcia albo procesy w chemii. Szczególnie przydatne dla wzrokowców!

Co dalej?

Już wiesz „po co?”. Teraz będzie czas na „jak?”. Jak zrobić naprawdę coś z efektem wow? Jakie są podstawowe zasady tworzenia infografiki? Jakie są narzędzia?

O tym w następnych odcinkach!

PS. Dlaczego grafika z hieroglifami? Podobno za pierwowzór infografiki można uznać właśnie egipskie pismo 😉

Podziel się tym wpisem:

Mariola Kondek

Mała Czarna

Lorem ipsum dolor samet. Lorem ipsum dolor samet. Lorem ipsum dolor samet. Lorem ipsum dolor samet. Lorem ipsum dolor samet. Lorem ipsum dolor samet. Lorem ipsum dolor samet. Lorem ipsum dolor samet. Lorem ipsum dolor samet. Lorem ipsum dolor samet. Lorem ipsum dolor samet. Lorem ipsum dolor samet. Lorem ipsum dolor samet. Lorem ipsum dolor samet. Lorem ipsum dolor samet. Lorem ipsum dolor samet. Lorem ipsum dolor samet. Lorem ipsum dolor samet.

Hej, hej! To również może Cię zainteresować: